Projekt społecznej mocy "Kościół wolny od polityki"

Media o nas

KOŚCIÓŁ WOLNY OD POLITYKI

2023-07-02
MARCIN CHODUŃ

Polityka i religia w Polsce nadal się przenikają, choć nie powinny – uważają członkowie Kongresu Katoliczek i Katolików. Stąd kampania społeczna, która ma to zmienić.

Wyborczej troska o Kościół

2023-07-07
DARIUSZ KOWALCZYK SJ

Czasem pytają mnie ludzie, skąd czerpię tematy do kolejnych tekstów. No cóż! Po prostu życie ich dostarcza. Ale jest też prawdą, że znajomi przesyłają różne informacje, linki i obserwacje. Tak właśnie było tym razem. Współbrat z Polski przesłał mi teksty z „Gazety Wyborczej” o tym, że świątynie w Polsce pustoszeją, że potrzeba dogłębnej reformy, w tym… odpolitycznienia Kościoła. Chodzi o dwa artykuły: „Uzdrowić relacje” Anity Karwowskiej oraz wywiad tejże pani z dominikaninem Pawłem Gużyńskim.

Kaczyński grzmiał na Jasnej Górze. "Nieprawdopodobna hipokryzja"

2023-07-09
RADOSŁAW OPAS

Nie milkną echa wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego podczas 32. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze. - Zarówno ze strony politycznej, jak i kościelnej mamy do czynienia z nieprawdopodobną obłudą i hipokryzją. Jednym i drugim nie zależy na przestrzeganiu prawa - mówi Wirtualnej Polsce ojciec Paweł Gużyński, dominikanin.

Fala krytyki po wystąpieniu prezesa PiS na Jasnej Górze. "Rydzyk z Kaczyńskim kradną polski Kościół"

2023-07-12
SZYMON PIEGZA

Prezes PiS oraz kilku ważnych ministrów i polityków tej samej partii uczestniczyli w niedzielę w 32. Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze. Po mszy głos zabrał Jarosław Kaczyński, który mówił m.in. o tym, że "nie można oddać władzy tym, którzy zapowiadają zniszczenie demokracji i praworządności". — O. Rydzyk rozegrał tę pielgrzymkę jak polityk, a nie jako duszpasterz — uważa ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. — Nasi biskupi to niedojrzałe, tchórzliwe i skorumpowane polityczne osobowości — nie przebiera w słowach o. Paweł Gużyński.

Czy „katolicki” i „pisowski” to synonimy?

2023-07-14
PIOTR BENIUSZYS

W starych ideowych zasobach liberalizmu kryła się zasada, która dziś dla polskiego Kościoła wydaje się tą przysłowiową dobrą radą, której się nie posłuchało – całkowity rozdział Kościoła od państwa.

29 milionów złotych z rezerwy budżetowej na budowę kościelnej Oazy

2023-07-16
RENATA KIJOWSKA

Premier Mateusz Morawiecki z rezerwy budżetowej przekazał na budowę ośrodka oazowego w Krościenku już w sumie 29 milionów złotych. Od lat w organizacji prężnie działa Henryk Kowalczyk. Minister zresztą nie kryje, że to on namówił premiera do przekazania dotacji, a premier nie kryje, że jest dumny, że to zrobił.

Kto Rydzykiem wojuje...

2023-07-16
TOMASZ SEKIELSKI

O partyjno-religijnej szopce na Jasnej Górze, bliskich stosunkach Kaczyńskiego z Rydzykiem i chorych relacjach państwo Kościół rozmawiają Jakub Bierzyński i ks. Kazimierz Sowa.

Istnieje szara strefa

2023-08-21
Aleksandra Zaprutko-Janicka

– Jestem rozdarty na kawałki – mówi o. Paweł Gużyński, dominikanin, w rozmowie z "Faktem". Duchowny zwraca uwagę na to, że istnieje cała szara strefa, w której politycy i duchowni wchodzą w konszachty. — Konsekwencje będą absolutnie druzgocące — ostrzega zakonnik.

Nasz Tygodnik, materiały promocyjne i KONKURS!

Pobierz bezpłatnie gazetkę i materiały promocyjne naszego projektu albo weź udział w konkursie dla rysowników. W ten sposób możesz skutecznie wesprzeć naszą akcję.

Tygodnik i promocjaKonkurs

O projekcie

Marzec — Maj 2023

Przygotowaliśmy 20 epizodów, które mają dokonać przebudzenia społecznej mocy. Każdy z nich dotyka innej, niewygodnej dla polityków i duchownych kwestii. Muszą one wybrzmieć, aby nowa nadzieja na konieczne zmiany nie była daremna.

Szara strefa powiązań między państwem i Kościołem rzutuje w sposób negatywny na jakość życia publicznego, a co za tym idzie – na komfort codziennego funkcjonowania każdego z nas. Kwitowanie tego problemu przez kościelnych hierarchów wymówką, że żaden kłopot nie istnieje, ponieważ zawsze, wszędzie i wszystko znakomicie reguluje konkordat, jest niczym mroczne widmo, błąkające się po pustoszejących kościołach.

Poznaj nasz raport

Kwiecień 2022

Grupa robocza Relacje Państwo — Kościół, działająca w ramach Kongresu Katoliczek i Katolików, rozpoczęła swoje prace od sporządzenia raportu o stanie relacji państwo — Kościół w Polsce. Zawiera on wyniki badań i analiz prawnych, społecznych i teologicznych, które dotyczyły bieżących stosunków państwa i Kościoła w Polsce A.D. 2022, w ich codziennym praktycznym kształcie.

Autorami Raportu są: Wiktor Antolak, Barbara Balicka, Paweł Gużyński OP, Małgorzata Imiolczyk, Paweł Kuglarz, Michał Leśniak, Marcin Maj, Anna Maria Rizzo, Andrzej Wielowieyski, Andrzej Zoll  i Fryderyk Zoll.

Projekt społecznej mocy "Kościół wolny od polityki"

Weź udział w akcji
razem z nami

Scroll to Top