Projekt społecznej mocy "Kościół wolny od polityki"

Media o nas

„Kościół Wolny od Polityki”

2023-06-12
Prowadzący: Piotr Maślak

Kościół bez polityki? "Tylko ludzie mogą wywieźć z kościołów politykę na taczkach"

2023-06-17
ALEKSANDRA PAWLICKA

Ludzie oglądają obrady Sejmu i oczekują czegoś innego niż uchwały upamiętniającej setną rocznicę objawień fatimskich. Przecież to jest takie kuriozum, że ja mam tego już serdecznie dosyć! Patrzę na to i pytam: dlaczego to się dzieje? Dlaczego nikt nie reaguje?

Kościół nie może sprawować z tylnego siedzenia władzy w państwie

2023-06-19
ANITA KARWOWSKA

Nie chodzi o to, żeby Kościół wypadł z debaty publicznej. On powinien być jej częścią, ale co innego być częścią debaty publicznej, a co innego sprawować z tylnego siedzenia władzę w państwie — mówi dominikanin Paweł Gużyński, współautor kampanii społecznej "Kościół wolny od polityki".

Gdy ambona zamienia się w mównicę

2023-06-19
BLOG ADAMA SZOSTKIEWICZA

Ruszyła społeczna kampania pod hasłem uwolnienia Kościoła od polityki. Stoi za nią grupa „Kongres katoliczek i katolików”, a jej opiekunem jest dominikanin Paweł Gużyński. Za krytykę władz kościelnych wchodzących u nas w bieżącą politykę został wysłany do Holandii, gdzie kieruje tamtejszym narybkiem zakonnym. Kongres opracował raport na temat przyczyn odchodzenia wiernych z Kościoła. Wyniki potwierdzają to, co dobrze wiadomo – połowa pytanych wymieniła trzy powody: skandale pedofilskie, pazerność kleru i upolitycznienie Kościoła instytucjonalnego.

Kościół uwikłany w politykę. Czy można to zmienić?

2023-06-19
ANITA KARWOWSKA

Ponad połowa Polaków odchodzących od Kościoła robi to z powodu tuszowania pedofilii wśród księży, chciwości kleru i jego uwikłania w politykę. Kongres Katoliczek i Katolików rozpoczyna kampanię, która ma uwolnić Kościół od polityki

Gość Wieczoru WTK: Kościół wolny od polityki

2023-06-19
WIOLETTA ŁECHTAŃSKA-BŁASZCZAK

"Kościół wolny od polityki" - to inicjatywa osób, które chcą by zmieniły się w Polsce stosunki Państwo - Kościół. Wśród inicjatorów jest m.in. prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. A także o. Paweł Gużyński, dominikanin, z którym rozmawiała Wioletta Łechtańska-Błaszczak

Tadeusz Rydzyk wywołał kontrowersję, tłumacząc, dlaczego jest wojna w Ukrainie

2023.06.20
KATARZYNA GÓRNIAK

Kościół jest zakładnikiem tego wszystkiego. Kościół płaci za to cenę, ludzie wierzący płacą za to cenę, ludzie odchodzą od Kościoła, młodzi mają serdecznie dosyć Kościoła, który jest po pachy, po kokardę, uwikłany w politykę — przekonuje ojciec Paweł Gużyński, dominikanin.

Pokolenie, które odchodzi od Kościoła

2023.06.21
ANNA KLIMCZYK

Z raportu CBOS wynika, że młodzi odchodzą z Kościoła, bo po prostu w Boga nie wierzą lub są agnostykami. Tak twierdzi co trzecia zetka. Nastolatkowie wskazują, że nie podoba im się, chociażby to, że z ambony przekazywane są homofobiczne treści, tuszowanie przez Kościół afer pedofilskich oraz uwikłanie kleru w politykę.

Księża mi odpisują "jeszcze raz, a zgłosimy to na policję jako nękanie"

2023.07.04
JACEK GĄDEK

Za pchanie się polityków na ambonę goniłbym ich nago pod batogiem po śniegu dookoła Kremla. Bo to wykorzystywanie autorytetu i ufności ludzi — mówi dominikanin o. Paweł Gużyński. Współautor akcji "Kościół wolny od polityki". Wraz z innymi osobami w ramach Kongresu Katoliczek i Katolików prowadzi akcję "Kościół wolny od polityki".

Rusza kampania „Kościół wolny od polityki”

2023.06.28
REDAKCJA

To odpowiedź na stan relacji państwo-Kościół w Polsce, będący poważnym problemem religijnym w Kościele i politycznym w państwie – podkreślają inicjatorzy kampanii.

Nasz Tygodnik, materiały promocyjne i KONKURS!

Pobierz bezpłatnie gazetkę i materiały promocyjne naszego projektu albo weź udział w konkursie dla rysowników. W ten sposób możesz skutecznie wesprzeć naszą akcję.

Tygodnik i promocjaKonkurs

O projekcie

Marzec — Maj 2023

Przygotowaliśmy 20 epizodów, które mają dokonać przebudzenia społecznej mocy. Każdy z nich dotyka innej, niewygodnej dla polityków i duchownych kwestii. Muszą one wybrzmieć, aby nowa nadzieja na konieczne zmiany nie była daremna.

Szara strefa powiązań między państwem i Kościołem rzutuje w sposób negatywny na jakość życia publicznego, a co za tym idzie – na komfort codziennego funkcjonowania każdego z nas. Kwitowanie tego problemu przez kościelnych hierarchów wymówką, że żaden kłopot nie istnieje, ponieważ zawsze, wszędzie i wszystko znakomicie reguluje konkordat, jest niczym mroczne widmo, błąkające się po pustoszejących kościołach.

Poznaj nasz raport

Kwiecień 2022

Grupa robocza Relacje Państwo — Kościół, działająca w ramach Kongresu Katoliczek i Katolików, rozpoczęła swoje prace od sporządzenia raportu o stanie relacji państwo — Kościół w Polsce. Zawiera on wyniki badań i analiz prawnych, społecznych i teologicznych, które dotyczyły bieżących stosunków państwa i Kościoła w Polsce A.D. 2022, w ich codziennym praktycznym kształcie.

Autorami Raportu są: Wiktor Antolak, Barbara Balicka, Paweł Gużyński OP, Małgorzata Imiolczyk, Paweł Kuglarz, Michał Leśniak, Marcin Maj, Anna Maria Rizzo, Andrzej Wielowieyski, Andrzej Zoll  i Fryderyk Zoll.

Projekt społecznej mocy "Kościół wolny od polityki"

Weź udział w akcji
razem z nami

Scroll to Top