Serial o zdrowych zasadach w relacjach państwo — Kościół

20 kroków

Odtwórz wideo

Przygotowaliśmy 20 epizodów, które mają dokonać przebudzenia społecznej mocy. Każdy z nich dotyka innej, niewygodnej dla polityków i duchownych kwestii. Muszą one wybrzmieć, aby nowa nadzieja na konieczne zmiany nie była daremna. Szara strefa powiązań między państwem i Kościołem rzutuje w sposób negatywny na jakość życia publicznego, a co za tym idzie – na komfort codziennego funkcjonowania każdego z nas. Kwitowanie tego problemu przez kościelnych hierarchów wymówką, że żaden kłopot nie istnieje, ponieważ zawsze, wszędzie i wszystko reguluje w Polsce Konkordat, jest niczym mroczne widmo, błąkające się po pustoszejących kościołach. Tak samo traktujemy deklaracje polityków o zerwaniu konkordatu, co promują jako cudowną receptę na uzdrowienie obecnego stan rzeczy w relacjach państwo — Kościół. Czy naprawdę nie czują się współwinni tego, jak źle sprawy się mają?

W Polsce większość dorosłych i nastolatków uważa, że politykowanie na kościelnej ambonie jest czymś nagannym zarówno w przypadku księży, jak i polityków. Wielu z nas wciąż zdumiewa się, gdy spotyka duchownego, urzędnika państwowego lub partyjnego działacza, który z tego właśnie miejsca wygłasza polityczne przemówienie. Zadajemy sobie pytanie, dlaczego oni nic sobie nie robią z tego, że krytycy ich postępowania są w przewadze? Z jakiego powodu wciąż mydlą nam oczy, zamazując różnicę między amboną i mównicą partyjną albo utożsamiają polityczne poglądy z prawdami wiary? My mamy sposób i odwagę, aby stanąć w poprzek tej fali cynizmu i braku przyzwoitości.

Projekt „Kościół wolny od polityki” jest odpowiedzią na problem zakulisowych koneksji urzędników państwowych i kościelnych w Polsce, które są sprzeczne z obowiązującym w niej prawem. Rozpoczęliśmy od przygotowania solidnie przemyślanego „Raportu o stanie relacji Państwo — Kościół w Polsce”, a teraz przekładamy go na przysłowiowy babski i chłopski rozum.

Nasz polski problem w tych sprawach nie polega przede wszystkim na odwiecznym konflikcie jasnej i ciemnej strony mocy, jak próbuje się to nam zasugerować. Mamy nadzieję, że na naszych oczach dokona się odrodzenie szacunku dla dobra wspólnego wszystkich obywateli, którym jest Rzeczpospolita.

Premiera 19 czerwca

Epizod I

PIERWSZA ZASADA

MAJA KOMOROWSKA 

Premiera 26 czerwca

Epizod Ii

TE DWA NIEZNOŚNE SŁOWA

MARTA FROISSART-INGIELEWICZ

Premiera 3 lipca

Epizod III

ŚWIĘTOŚĆ ROBI RÓŻNICĘ

katarzyna warnke

Premiera 10 lipca 

Epizod IV

BLUŹNIERSTWO POD SĄD

IGNACY DUDKIEWICZ

Premiera 17 lipca

Epizod V

RÓŻNORODNOŚĆ

PROF. KRZYSZTOF PODEMSKI

Premiera 24 lipca

Epizod VI

ZEZOWATE SZCZĘŚCIE

O. PAWEŁ GUŻYŃSKI OPO

Premiera 31 lipca

Epizod VII

WYOBRAŹNIA SPOŁECZNA

JACEK SZYMANDERSKI

Premiera 7 SIERPNIA

Epizod VIII

POLAK KATOLIK

JUSTYNA ZORN

Premiera 14 sierpnia

Epizod IX

26 LORDÓW DUCHOWNYCH

KS. BARTEK RAJEWSKI

Premiera 21 SIERPNIA

Epizod X

ZANIM

KONRAD ROLA

Premiera 9 WRZEŚNIA

Epizod XI

JEŚLI BYŁEŚ ŚWIADKIEM

MATEUSZ WITEK

Premiera 11 WRZEŚNIA

Epizod XII

MOJA GRANICA

OLGIERD ŁUKASZEWICZ

Premiera 18 WRZEŚNIA

Epizod XIII

PORWANIE SABINEK

BARBARA BALICKA

Premiera 25 WRZEŚNIA

Epizod XIV

NASZA NIEZGODA I UPÓR

FRYDERYK ZOLL

Premiera 02 PAŹDZIERNIKA

Epizod XV

WOLNY OD POLITYKI

ANDRZEJ ZOLL, BARBARA BALICKA, PAWEŁ GUŻYŃSKI OP

Premiera 9 PAŹDZIERNIKA

Epizod XVi

CHAMSTWU W ŻYCIU ...

FILIP FLISOWSKI

Premiera 16 PAŹDZIERNIKA

Epizod XVII

UMRZEĆ CZY ZGRZESZYĆ?

BARBARA I JULIUSZ BRAUN

Premiera 25 PAŹDZIERNIKA

Epizod XVIII

WOLNOŚĆ RELIGIJNA

JACEK BARTMIŃSKI

Premiera 30 PAŹDZIERNIKA

Epizod XIX

BAGAŻ HISTORII

BARBARA BALICKA

Premiera 6 LISTOPADA

Epizod XX

KROK DWUDZIESTY

WSPÓLNIE

O projekcie

Marzec — Maj 2023

Przygotowaliśmy 20 epizodów, które mają dokonać przebudzenia społecznej mocy. Każdy z nich dotyka innej, niewygodnej dla polityków i duchownych kwestii. Muszą one wybrzmieć, aby nowa nadzieja na konieczne zmiany nie była daremna.

Szara strefa powiązań między państwem i Kościołem rzutuje w sposób negatywny na jakość życia publicznego, a co za tym idzie – na komfort codziennego funkcjonowania każdego z nas. Kwitowanie tego problemu przez kościelnych hierarchów wymówką, że żaden kłopot nie istnieje, ponieważ zawsze, wszędzie i wszystko znakomicie reguluje konkordat, jest niczym mroczne widmo, błąkające się po pustoszejących kościołach.

Poznaj nasz raport

Kwiecień 2022

Grupa robocza Relacje Państwo — Kościół, działająca w ramach Kongresu Katoliczek i Katolików, rozpoczęła swoje prace od sporządzenia raportu o stanie relacji państwo — Kościół w Polsce. Zawiera on wyniki badań i analiz prawnych, społecznych i teologicznych, które dotyczyły bieżących stosunków państwa i Kościoła w Polsce A.D. 2022, w ich codziennym praktycznym kształcie.

Autorami Raportu są: Wiktor Antolak, Barbara Balicka, Paweł Gużyński OP, Małgorzata Imiolczyk, Paweł Kuglarz, Michał Leśniak, Marcin Maj, Anna Maria Rizzo, Andrzej Wielowieyski, Andrzej Zoll  i Fryderyk Zoll.

Projekt społecznej mocy "Kościół wolny od polityki"

Weź udział w akcji
razem z nami

Scroll to Top