Kongres Katoliczek
i Katolików

Dlaczego warto wziąć udział?

Jeśli uważasz, że Kościół rzymskokatolicki w Polsce i na świecie potrzebuje mądrych reform i chcesz być uczestnikiem takich zmian, zapraszamy Cię do udziału w II Forum OBECNI W KOŚCIELE.

Tym razem spotykamy się w Gdańsku, w dniach 25-26 listopada 2023 roku.

Forum organizowane przez Kongres Katoliczek i Katolików to spotkanie dla ludzi, którym pozytywna przyszłość Kościoła nie jest obojętna. Uważamy, że to, co przed nami potrzebuje czegoś więcej, niż powtarzania ogólnie słusznych wezwań do nawrócenia, modlitwy i pokuty. Dlatego na Forum OBECNI W KOŚCIELE dyskutujemy o tym, jak i co należy zrobić tu i teraz, aby trafnie reagować na realia współczesności jako wspólnota ludzi wierzących.

Nasze postulaty

Rok temu sformułowaliśmy dziesięć postulatów, które uparcie staramy się zrealizować. Są one skierowane do polskich biskupów i zawierają propozycje działań, które naszym zdaniem mogą posłużyć dobru Kościoła w Polsce.

Kilka dni po zakończeniu Forum 2022 białe tablice PCV, na których zapisano postulaty, zostały wysłane do abp. Adriana Galbasa, który w ramach Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Poprosiliśmy o rozpoczęcie dyskusji z Episkopatem na temat naszych postulatów.

Tematy Forum 2023

W tym roku spotkamy się w gościnnych progach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Będziemy przygotowywać projekty rozwiązań dla trzech istotnych problemów:

  1. Kształt i sposób powołania komisji, której celem powinno być rzetelne zbadanie archiwów kościelnych w Polsce pod kątem przestępstw seksualnych popełnionych na nieletnich i dorosłych przez osoby duchowne, zakonne i świeckie oraz przygotowanie w tej kwestii wiarygodnego raportu.
  2. Synodalność w Polsce i na świecie — międzynarodowa wymiana doświadczeń, czyli powrót do przyszłości.
  3. Rzecznik praw osób świeckich w Kościele – czy lub dlaczego tego potrzebujemy?

Finał kampanii społecznej

Podczas tegorocznego Forum o. Paweł Gużyński OP podsumuje przebieg i wyniki projektu społeczne „Kościół wolny od polityki”. Przedstawi także plan dalszych działań, aby  uregulowania prawne relacji państwo – Kościół w Polsce stały się akceptowanym przez wszystkich faktem społecznym.

Na pamiątkę naszej kampanii rozdamy uczestnikom Forum 2023 unikalne prezenty.

Zapisz się na Forum!

Zapisy na II Forum OBECNI W KOŚCIELE rozpoczęły się 1 września 2023, zatem nie zwlekaj z zarejestrowaniem swojego uczestnictwa!

Jak dojechać na Forum?

Polska Filharmonia Bałtycka
im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
ul. Ołowianka 1, 80-751 Gdańsk

Kontakt

Kongres Katoliczek i Katolików
ul. Szczęsna 26
02 – 454 Warszawa
e-mail: [email protected]

Jeśli  chcesz skontaktować się telefonicznie z biurem Kongresu, możesz dzwonić od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 14.00, tel. 603 442 646. Osoba odpowiedzialna za pracę biura — Anna Jakubiak.

Poza godzinami pracy biura można kontaktować się w sprawach pilnych z rzeczniczką Kongresu s. Barbarą Radzimińską, tel. 505 097 094.

 
Scroll to Top